Liigu sisu juurde

4. samm

november 13, 2012

Tere hommikust -> boker tov!
Ehkki muidugi paremini sai selgeks hea, kõigil elupuhkudel sobiv väljend ‘shalom!’ – mis tähendas nii teretamist kui ka hüvastijättu ja üleüldse… Rahu olgu sinuga!

Tiberias on Jeesuse radadel käijate Meka. Galilea järv ja selle ümbrus lausa kubiseb viidetest ja vihjetest Uuele Testamendile.
Samuti on judaismis Tiberias üks neljast pühast linnast (Jeruusalemma, Safeti ja Hebroni kõrval).

Hommikupäikeses ta lausa särab:

Sõidusihiks on Galilea järv (Kinneret, Tiberiase meri). Linnulennult meenutab järv harfi. Järv asub -213 merepinnast, sügavus kuni 45 meetrit.
Esimene olulisem vahepeatus – Nof Ginosari kibuts. Aviva osutab kaktusele:
“Selle õied on nagu SABRA. Nii nimetatakse Iisraelis sündinud lapsi.”
Nimelt on enamus tänastest asukatest maailmast kohale sõitnud, Iisraeli riigi kutse peale. Kohapeal sündinud lapsed on olulised, see räägib juurdumisest.

Järve ümbermõõt on 42 km, see on nii mõnedegi jooksude marsruut.
Piiblitekstides seonduvad otseselt Galilea järvega Simon, Andreas, samuti Peetrus, kalur.

Laevareis järvel. Meist nagu vee peal kõndimises ju suurt asja polnud… Helifaili siinjuures küll pole, aga väga harras oli, kui teine laev laulusalvestise saatel vaikselt lähenes.

Edasi suundume sinna, kus piiblilugude järgi Jeesus 5 leiva ja kahe kalaga 5 tuh meest (iga mehe kohta ikka mõni naine-laps ka!) ära toitis. Tabgha.

Sellised käsud – põlved-õlad kaetud (ka meestel!), sageli ka see, et naistel juuksed kaetud, pidime sageli arvestama. Nii et juba välja minnes tasus õlasall vms kaasa varuda. Samas jällegi oli praktiliselt kõikjal lubatud pildistamine. Paar korda selle reservatsiooniga, et talituse ajal mitte kasutada välku.
Tabgha.

Capernaum (Kapernaum)
Seda nime on Piiblis korduvalt nimetatud. Mõnda aega oli see Jeesuse kodulinnaks, kus ta ka mitmeid imetegusid tegi. Kapernaumi nimega on seotud nii Matteus, Juudas,
Juudid viskavad nalja nii:

Miks reetis Juudas Jeesuse?
Aga sellepärast, et too ravis terveks tema ämma…

3. saj peale Kristust linn hävitati, 5. saj ehitati Peetruse kodumaja kohale 8-nurkne kirik. Sama arhitektuuri järgib 1990. pühitsetud moodne katoliku kirik. Suures osas teostatud arheoloogilised väljakaevamised annavad aimdust küla paigutusest.

8le sambale toetuv kirik:

Ja siis tuli muidugi minna “Peetruse kala” ka järgi proovima. Kelner oli vastates, et kas on Galileast püütud kala, kahtlaselt umbmäärane, aga… eks ta ole ikka rohkem usu küsimus 🙂

Ikka tiiruga ümber Galilea järve. Jõuame Golaani (Golan) kõrgendikele, mis muuhulgas on Iisraeli viinamarja- ja veinikeskus. Loomulikult – vaja järgi proovida! Meie jaoks on kokku lepitud veinidegustatsioon Quazrini linna lähistel.
Iisrael ei ole veinimaiustamiselt Kesk-Euroopa veinimaadega samast liigast. Statistika ütleb, et u 1,1 l in kohta aastas (võrrelda ca 20 l Prantusmaal!)

Aga Iisraeli veinidel on ometi maailmas täitsa soliidne maine, Golaani veinid mark omaette. Valmistamisviisist sõltub, kas koššer või mitte. Meile see muidugi eriti oluline ei tundu.

Kena teeninduse ja degusteerija ABC ärakuulamise saatel mekime-nuhutame läbi 3 paremat margiveini. (Noh, seda et T initsiatiivil Iisraeli hotelliõhtud muljetejagamise ja veiniga mööduvad, seda pole vist “asjassepühendamatutel” vaja teada? 😉 )

Mõjus hästi! 😀

Edasisõiduga jõuame Galilea järve lõunapoolsesse tippu, ikka räägitud tiiru ümber järve tehes.

Jordani jõgi voolab läbi selle järve, sealt edasi Surnumerre, olles selle ainus toide. Ehkki piiblitundjad on Jeesuse ristimispaika pühas jões erinevatele kohtadele öelnud (millest olulisim Jordaania alale jääb), on üks Jordani Iisraelis tunnustatud ristimispaik üsna selle koha lähedal, kust jõgi Galileast välja voolab. Täna on see arvestatav paik, kus inimesed üle maailma (babtistid eelkõige) end täisealisena ümber ristimas käivad.
Minu lapsepõlvemälestusteski on vanaema soovil kirikus käimine, et nn Jordani vett tuua. Just vene õigeusk peab seda traditsiooni au sees. Nüüd aga astume päriselt pühasse jõkke.

Rõõm oli müüri seintel olevate kirjakoha tahvlite hulgas ka tuttavat kõnepruuki silmata.

Meie seltskond talitust tegema polnud tulnud, küll aga tahtsime jõest ja jahedast veest osa saada.

Kalad olid siin aktiivsed ja usaldavad. Mõned pikkade vurrudega suuremadki tulid uudistama, aga mis kõige vahvam – ühed väiksemakaliibrilised olid varmad meie jalgu näksima! Oletasime, et teevad naha-uuendamise kuuri. Ei noh, seda et kõdi poleks olnud, ei tasu muidugi öelda. Pildistaminegi oli raske, sest vähimagi liikumisvirvenduse peale olid nad läinud. Et siis varsti tagasi koguneda.

Mõnel meist sai poest ostetud Jordani vee kõrvale ka naturaalne kaasa, mõnel teisel jälle (kelle kotti see sai, piiril tohutu probleem: MISASI seal pudelis ikkagi on!? Ei mäletanud ju. Aga vanduma, et ise kõik ostsid ja korjasid ja pakkisid, seda pidid ometi 🙂 )

Läbi käisime veel kibutsist, mis erinevate põllumajandussaadustega kauples: ikka datleid ja viigimarju ja datlitest väljapressitud mett, halvaad seitsmes sordis ja… ja mida kõike. Ja silma jäi ka see, kuidas datlid enne valmimist ette valmistatakse, et siis korjamisel vähem kahju ja kadu tekiks.

Enne hotelli jõudmist käisime veel (ilmselt mingi “kauba sees üritus”) läbi ühest üpris jõukast kalliskivide ja teemantite poest (National Diamonds & Jewellery Company)

Ja päris õhtul käime oma kambalistega veel tiiru all, järve ääres, kus pool kümme õhtul (veidi propagandistlik) värvimängu-show toimub.

Ikka vää-äga pikk päev oli. Nii käies kui ka kirjutades. Oeh! 🙂

No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: